‹ Prev
Next ›
Alliance Rubber Sterling Rubber Bands - Size: #16 - 0.9" Length x 0.1" Width - Durable, Elastic - Natural Crepe - 1 Box
Stock is Available
- Excellent count per pound, making these standard bands a great value for all your needs.
- High percentage of natural-rubber latex.
- Reliable stretch with a moderately firm hold.
- Recommended for general-purpose tasks where fast-application and repeated-use are most important.
Product Details
General Information
| Pack Weight | 1 lb |
| Product Color | Natural Crepe |
| Size Standard | #16 |
| Width | 0.1" |
| Product Name | Sterling Rubber Band |
| Product Line | Sterling |
| Packaged Quantity | 1 / Box |
| Assembly Required | No |
| Application/Usage | Industrial Applications ~ Kitchen ~ Home ~ Office ~ Warehouse ~ Garage |
| Country of Origin | United States |
| Length | 0.9" |
| Manufacturer | Alliance Rubber Company |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubberband.com |
Product Information
| Brand | Legamaster |
| Type | Pins/Clips/Fasteners |
Description
Rubber bands offer the best value per rubber band. No. 16 bands offer a high percentage of rubber content and an excellent count per pound. Sterling is highly recommended for fast application and repeat use.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: ALL00699196 Stock Available
-
Product Code: ALL37338Stock is Available
-
Product Code: ALL37336Stock is Available
-
Product Code: ALL37196Stock is Available
-
Product Code: ALL37176Stock is Available
-
Product Code: ALL25405Stock is Available
-
Product Code: ALL2507536 Stock Available
-
Product Code: ALL21405Stock is Available
-
Product Code: ALL2018510 Stock Available
-
Product Code: ALL2016530 Stock Available
-
Product Code: ALL37646Stock is Available
-
Product Code: ALL2740529 Stock Available
-
Product Code: ALL2707542 Stock Available
-
Product Code: ALL2684540 Stock Available
-
Product Code: ALL26649Contact Us For Availability
-
Product Code: ALL25055Stock is Available
-
Product Code: ALL2464560 Stock Available
-
Product Code: ALL24625Stock is Available
-
Product Code: ALL20645Stock is Available
-
Product Code: ALL20335Stock is Available
-
Product Code: ALL2016929 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews