‹ Prev
Next ›
Alliance Rubber Sterling Rubber Bands - Size: #107 - 7" Length x 0.6" Width - Durable, Elastic - Natural Crepe - 1 Box
26 Stock Available
- Excellent count per pound value
- Soft but sturdy stretch
- Ideal for everyday use
- A handy home and office tool
- Reusable for a variety of purposes
- Made in USA using globally sourced materials
Product Details
General Information
| Pack Weight | 1 lb |
| Product Color | Natural Crepe |
| Size Standard | #107 |
| Width | 0.6" |
| Product Name | Sterling Rubber Band |
| Product Line | Sterling |
| Packaged Quantity | 1 / Box |
| Assembly Required | No |
| Application/Usage | Industrial Applications ~ Kitchen ~ Home ~ Office ~ Warehouse ~ Garage |
| Country of Origin | United States |
| Length | 7" |
| Manufacturer | Alliance Rubber Company |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubberband.com |
Product Information
| Brand | Legamaster |
| Type | Pins/Clips/Fasteners |
Description
Rubber bands offer the best value per rubber band. No. 107 bands offer a high percentage of rubber content and an excellent count per pound. Sterling is highly recommended for fast application and repeat use.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: UNV00118Contact Us For Availability
-
Product Code: BSN15751135 Stock Available
-
Product Code: BSN157483790 Stock Available
-
Product Code: BSN1574625 Stock Available
-
Product Code: BSN157431585 Stock Available
-
Product Code: BSN157412163 Stock Available
-
Product Code: BSN1573997 Stock Available
-
Product Code: BSN157371129 Stock Available
-
Product Code: BSN157351614 Stock Available
-
Product Code: BSN157333287 Stock Available
-
Product Code: BSN157291780 Stock Available
-
Product Code: BSN157263 Stock Available
-
Product Code: ALL37338Stock is Available
-
Product Code: ALL37336Stock is Available
-
Product Code: ALL37196Stock is Available
-
Product Code: ALL2633984 Stock Available
-
Product Code: ALL26335Stock is Available
-
Product Code: ALL2632530 Stock Available
-
Product Code: ALL26199158 Stock Available
-
Product Code: ALL26189Contact Us For Availability
-
Product Code: ALL26165Contact Us For Availability
-
Product Code: ALL25405Stock is Available
-
Product Code: ALL24335Stock is Available
-
Product Code: ALL24195Stock is Available
-
Product Code: ALL24185167 Stock Available
-
Product Code: ALL24165Stock is Available
-
Product Code: ALL24145Stock is Available
-
Product Code: BSN1572715 Stock Available
-
Product Code: ALL2740529 Stock Available
-
Product Code: ALL2684540 Stock Available
-
Product Code: ALL26649Contact Us For Availability
-
Product Code: ALL26645249 Stock Available
-
Product Code: ALL26329Contact Us For Availability
-
Product Code: ALL2619524 Stock Available
-
Product Code: ALL26185Contact Us For Availability
-
Product Code: ALL2464560 Stock Available
-
Product Code: ALL24625Stock is Available
-
Product Code: ALL24325Stock is Available
-
Product Code: ALL24315Stock is Available
-
Product Code: ALL24305Stock is Available
-
Product Code: ALL24085Stock is Available
-
Product Code: ALL00700Stock is Available
Alternative Products
Reviews
No Reviews