‹ Prev
Next ›
Alliance Rubber Rubber Bands with Antimicrobial Product Protection - Size: #64 - 3.5" Length x 0.3" Width - 0.25 lb/in - Latex-free, Antimicrobial, Stretchable - Synthetic Rubber - Cyan Blue - 1 Box
Stock is Available
- High rubber content.
- Made with non-latex synthetic rubber.
- The antimicrobial product additive inhibits the growth of fungi, molds and bacteria on the product that can cause early product deterioration.
- Bright blue color for easy identification.
- The antimicrobial treatment permeates the rubber band, protecting it on all surfaces for its lifetime.
- Excellent band count per pound.
- Can be sterilized using autoclave and irradiation.
Product Details
General Information
| Pack Weight | 0.3 lb |
| Product Color | Cyan Blue |
| Size Standard | #64 |
| Width | 0.3" |
| Product Name | Rubber Bands with Antimicrobial Product Protection |
| Packaged Quantity | 1 / Box |
| Assembly Required | No |
| Application/Usage | Home ~ Office |
| Country of Origin | United States |
| Manufacturer | Alliance Rubber Company |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubberband.com |
| Length | 3.5" |
Product Information
| Brand | Legamaster |
| Type | Pins/Clips/Fasteners |
Description
Non-latex, antimicrobial rubber bands are made from synthetic rubber. The antimicrobial product additive inhibits the growth of fungi, molds and bacteria that can cause early product deterioration. The antimicrobial treatment permeates the rubber band, protecting it on all surfaces for its lifetime. This product does not protect users from food borne or disease causing microorganisms. Not for use on direct food contact.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: BSN157483760 Stock Available
-
Product Code: BSN1574632 Stock Available
-
Product Code: BSN157431682 Stock Available
-
Product Code: BSN157412146 Stock Available
-
Product Code: BSN1573997 Stock Available
-
Product Code: BSN157371172 Stock Available
-
Product Code: BSN157351608 Stock Available
-
Product Code: ALL37338Stock is Available
-
Product Code: ALL37336Stock is Available
-
Product Code: ALL37196Stock is Available
-
Product Code: ALL2633981 Stock Available
-
Product Code: ALL26335Stock is Available
-
Product Code: ALL2632530 Stock Available
-
Product Code: ALL26199158 Stock Available
-
Product Code: ALL26189Contact Us For Availability
-
Product Code: ALL26165Contact Us For Availability
-
Product Code: ALL24335Stock is Available
-
Product Code: ALL24195Stock is Available
-
Product Code: ALL24185167 Stock Available
-
Product Code: ALL24165Stock is Available
-
Product Code: ALL24145Stock is Available
-
Product Code: ALL37646Stock is Available
-
Product Code: ALL26649Contact Us For Availability
-
Product Code: ALL26645223 Stock Available
-
Product Code: ALL26329Contact Us For Availability
-
Product Code: ALL2619524 Stock Available
-
Product Code: ALL26185Contact Us For Availability
-
Product Code: ALL2464560 Stock Available
-
Product Code: ALL24625Stock is Available
-
Product Code: ALL24325Stock is Available
-
Product Code: ALL24315Stock is Available
-
Product Code: ALL24305Stock is Available
-
Product Code: ALL24085Stock is Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews