‹ Prev
Next ›
Alliance Rubber Rubber Bands - Size: #33 - 3.5" Length x 0.1" Width - Latex-free, Stretchable - Synthetic Rubber, Poly - Orange - 1 Bag
Stock is Available
- Ideal for latex-free environments
- Bright orange color for identification
- Can be sterilized for medical use
- Soft-stretch design for easy use
- Multi-purpose use at home or work
- Made in USA using globally sourced materials
Product Details
General Information
| Pack Weight | 0.3 lb |
| Product Color | Orange |
| Size Standard | #33 |
| Width | 0.1" |
| Product Name | Rubber Bands |
| Packaged Quantity | 1 / Bag |
| Assembly Required | No |
| Application/Usage | Home ~ School ~ Office ~ Industrial Applications ~ Laboratory |
| Country of Origin | United States |
| Length | 3.5" |
| Manufacturer | Alliance Rubber Company |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubberband.com |
Product Information
| Brand | Legamaster |
| Type | Pins/Clips/Fasteners |
Description
Nonlatex rubber bands reduce the potential for latex allergy reactions. They are made from premium synthetic rubber. Soft, easy stretch helps prevent carpal tunnel syndrome. Bright orange color allows easy identification. They can be sterilized using autoclave and irradiation. They are recommended for home, school, workplace and medical facilities. No. 33 rubber bands also work well in industrial and laboratory applications.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: UNV00118Contact Us For Availability
-
Product Code: ALL00699144 Stock Available
-
Product Code: BSN157431682 Stock Available
-
Product Code: BSN157412146 Stock Available
-
Product Code: BSN1573997 Stock Available
-
Product Code: BSN15738Contact Us For Availability
-
Product Code: BSN157371172 Stock Available
-
Product Code: BSN157351608 Stock Available
-
Product Code: BSN157333329 Stock Available
-
Product Code: BSN15731127 Stock Available
-
Product Code: BSN15725685 Stock Available
-
Product Code: ALL2633981 Stock Available
-
Product Code: ALL26199158 Stock Available
-
Product Code: ALL26189Contact Us For Availability
-
Product Code: ALL26165Contact Us For Availability
-
Product Code: ALL2507536 Stock Available
-
Product Code: ALL24335Stock is Available
-
Product Code: ALL24195Stock is Available
-
Product Code: ALL24185167 Stock Available
-
Product Code: ALL24165Stock is Available
-
Product Code: ALL24145Stock is Available
-
Product Code: ALL21405Stock is Available
-
Product Code: ALL2707542 Stock Available
-
Product Code: ALL26329Contact Us For Availability
-
Product Code: ALL2619524 Stock Available
-
Product Code: ALL26185Contact Us For Availability
-
Product Code: ALL24325Stock is Available
-
Product Code: ALL24315Stock is Available
-
Product Code: ALL24305Stock is Available
-
Product Code: ALL24085Stock is Available
-
Product Code: ALL20645Stock is Available
-
Product Code: ALL20335Stock is Available
-
Product Code: ACC72155Stock is Available
Alternative Products
Reviews
No Reviews