‹ Prev
Next ›
Alliance Rubber Rubber Bands - Size: #33 - 3.5" Length x 0.1" Width - Latex-free, Stretchable - Orange - 720 / Box
Stock is Available
- Made with non-latex synthetic rubber.
- High rubber content.
- Bright orange color for easy identification.
- Excellent band count per pound.
- Soft stretch to prevent carpal tunnel syndrome.
- Can be sterilized using autoclave and irradiation.
Product Details
General Information
| Pack Weight | 1 lb |
| Product Color | Orange |
| Size Standard | #33 |
| Width | 0.1" |
| Product Name | Rubber Bands |
| Packaged Quantity | 720 / Box |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubberband.com |
| Manufacturer | Alliance Rubber Company |
| Length | 3.5" |
| Country of Origin | United States |
| Application/Usage | Home ~ School ~ Office |
| Assembly Required | No |
Product Information
| Brand | Legamaster |
| Type | Pins/Clips/Fasteners |
Description
Non-latex rubber bands are made from synthetic rubber and are recommended for home, school, workplace, government and medical facilities.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: ALL00699197 Stock Available
-
Product Code: BSN157431585 Stock Available
-
Product Code: BSN157412163 Stock Available
-
Product Code: BSN1573997 Stock Available
-
Product Code: BSN157371129 Stock Available
-
Product Code: BSN157351614 Stock Available
-
Product Code: ALL2633984 Stock Available
-
Product Code: ALL26199158 Stock Available
-
Product Code: ALL26189Contact Us For Availability
-
Product Code: ALL26165Contact Us For Availability
-
Product Code: ALL2507526 Stock Available
-
Product Code: ALL24335Stock is Available
-
Product Code: ALL24195Stock is Available
-
Product Code: ALL24185167 Stock Available
-
Product Code: ALL24165Stock is Available
-
Product Code: ALL24145Stock is Available
-
Product Code: ALL21405Stock is Available
-
Product Code: ALL2707542 Stock Available
-
Product Code: ALL26329Contact Us For Availability
-
Product Code: ALL2619524 Stock Available
-
Product Code: ALL26185Contact Us For Availability
-
Product Code: ALL24325Stock is Available
-
Product Code: ALL24315Stock is Available
-
Product Code: ALL24305Stock is Available
-
Product Code: ALL24085Stock is Available
-
Product Code: ALL20645Stock is Available
-
Product Code: ALL20335Stock is Available
Alternative Products
Reviews
No Reviews