‹ Prev
Next ›
Alliance Rubber Rubber Bands - Size: #117B - 7" Length x 0.1" Width - Latex-free, Stretchable - Synthetic Rubber - Orange - 250 / Box
Stock is Available
- Made with non-latex synthetic rubber.
- High rubber content.
- Bright orange color for easy identification.
- Excellent band count per pound.
- Soft stretch to prevent carpal tunnel syndrome.
- Can be sterilized using autoclave and irradiation.
Product Details
General Information
| Pack Weight | 1 lb |
| Product Color | Orange |
| Size Standard | #117B |
| Width | 0.1" |
| Product Name | Rubber Bands |
| Packaged Quantity | 250 / Box |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubberband.com |
| Manufacturer | Alliance Rubber Company |
| Length | 7" |
| Country of Origin | United States |
| Application/Usage | Home ~ School ~ Office |
| Assembly Required | No |
Product Information
| Brand | Legamaster |
| Type | Pins/Clips/Fasteners |
Description
Non-latex rubber bands are made from synthetic rubber and are recommended for home, school, workplace, government and medical facilities.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: BSN157431694 Stock Available
-
Product Code: BSN157412151 Stock Available
-
Product Code: BSN1573997 Stock Available
-
Product Code: BSN157371174 Stock Available
-
Product Code: BSN157351609 Stock Available
-
Product Code: BSN157291774 Stock Available
-
Product Code: ALL2633981 Stock Available
-
Product Code: ALL26335Stock is Available
-
Product Code: ALL2632530 Stock Available
-
Product Code: ALL26199158 Stock Available
-
Product Code: ALL26189Contact Us For Availability
-
Product Code: ALL26165Contact Us For Availability
-
Product Code: ALL25405Stock is Available
-
Product Code: ALL24335Stock is Available
-
Product Code: ALL24195Stock is Available
-
Product Code: ALL24185167 Stock Available
-
Product Code: ALL24165Stock is Available
-
Product Code: ALL24145Stock is Available
-
Product Code: ALL2740528 Stock Available
-
Product Code: ALL26329Contact Us For Availability
-
Product Code: ALL2619524 Stock Available
-
Product Code: ALL26185Contact Us For Availability
-
Product Code: ALL24325Stock is Available
-
Product Code: ALL24315Stock is Available
-
Product Code: ALL24305Stock is Available
-
Product Code: ALL24085Stock is Available
-
Product Code: ALL00700Stock is Available
Alternative Products
Reviews
No Reviews