Alliance Rubber Pale Crepe Gold Rubber Bands - Size: #64 - 3.5" Length x 0.3" Width - Stretchable, Durable, Reusable - Golden Crepe - 1 Box
- Ultra-soft stretch with a soft hold.
- Nearly the highest percentage of natural-rubber latex of any rubber band.
- Durable and long-lasting.
- Recommended for both repeated applications and for packaging-pliable applications where a soft hold is most important.
- Excellent band count per pound.
Product Details
General Information
| Pack Weight | 1 lb |
| Product Color | Golden Crepe |
| Size Standard | #64 |
| Width | 0.3" |
| Product Name | Pale Crepe Gold |
| Product Line | Pale Crepe Gold |
| Packaged Quantity | 1 / Box |
| Length | 3.5" |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubberband.com |
| Manufacturer | Alliance Rubber Company |
| Country of Origin | United States |
| Assembly Required | No |
| Application/Usage | Multipurpose |
Product Information
| Brand | Legamaster |
| Type | Pins/Clips/Fasteners |
Description
Pale Crepe Gold® rubber bands feature the softest stretch and the highest natural-latex rubber content of any comparable product. A higher natural rubber content equates to a lighter-weight band with greater stretchiness and increased longevity; and as a bonus, when buying by the pound, you receive more of what you need for less. Though great as a general-purpose band for a wide range of tasks around the home, office and workplace, these bands are particularly useful for delicate- and pliable-goods packaging applications, from food to musical instruments, fine-art poster-prints to valuable trading cards. Their soft stretch also makes these bands ideal for repetitive tasks where minimizing hand-stress and fatigue or minimizing the potential for repetitive-strain injuries might be desired. Use these bands again and again without worrying about whether they'll remain strong and intact—they're designed for it.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: BSN157483776 Stock Available
-
Product Code: BSN1574616 Stock Available
-
Product Code: BSN157431548 Stock Available
-
Product Code: BSN157412152 Stock Available
-
Product Code: BSN157371125 Stock Available
-
Product Code: ALL37338Stock is Available
-
Product Code: ALL37336Stock is Available
-
Product Code: ALL37196Stock is Available
-
Product Code: ALL2633981 Stock Available
-
Product Code: ALL26335Stock is Available
-
Product Code: ALL2632530 Stock Available
-
Product Code: ALL26199158 Stock Available
-
Product Code: ALL26189Contact Us For Availability
-
Product Code: ALL26165Contact Us For Availability
-
Product Code: ALL24335Stock is Available
-
Product Code: ALL24195Stock is Available
-
Product Code: ALL24185167 Stock Available
-
Product Code: ALL24165Stock is Available
-
Product Code: ALL24145Stock is Available
-
Product Code: ALL37646Stock is Available
-
Product Code: ALL26649Contact Us For Availability
-
Product Code: ALL26645223 Stock Available
-
Product Code: ALL26329Contact Us For Availability
-
Product Code: ALL2619524 Stock Available
-
Product Code: ALL26185Contact Us For Availability
-
Product Code: ALL2464560 Stock Available
-
Product Code: ALL24625Stock is Available
-
Product Code: ALL24325Stock is Available
-
Product Code: ALL24315Stock is Available
-
Product Code: ALL24305Stock is Available
-
Product Code: ALL24085Stock is Available