‹ Prev
Next ›
Alliance Rubber Pale Crepe Gold Rubber Bands - Size: #18 - 3" Length x 0.1" Width - Stretchable, Durable, Reusable - Golden Crepe - 2205 / Box
10 Stock Available
- Highest count per pound
- Soft hold for pliable goods
- Soft stretch with durable hold
- Ideal for the home and office
- Reusable for a variety of purposes
- Made in USA using globally sourced materials
Product Details
General Information
| Pack Weight | 1 lb |
| Product Color | Golden Crepe |
| Size Standard | #18 |
| Width | 0.1" |
| Product Line | Pale Crepe Gold |
| Product Name | Pale Crepe Gold Rubber Bands |
| Packaged Quantity | 2205 / Box |
| Length | 3" |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubberband.com |
| Manufacturer | Alliance Rubber Company |
| Country of Origin | United States |
| Application/Usage | Multipurpose |
| Assembly Required | No |
Product Information
| Brand | Legamaster |
| Type | Pins/Clips/Fasteners |
Description
No. 18 rubber bands with the softest stretch offer the highest percentage of rubber content and the greatest number of pieces per pound. Pale Crepe Gold is highly recommended for repeated application and for packaging pliable goods where a soft hold is most important. The number count of the rubber bands is approximate.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: ALL00699158 Stock Available
-
Product Code: ALL26189Contact Us For Availability
-
Product Code: ALL26165Contact Us For Availability
-
Product Code: ALL24185167 Stock Available
-
Product Code: ALL24165Stock is Available
-
Product Code: ALL24145Stock is Available
-
Product Code: ALL24085Stock is Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews