‹ Prev
Next ›
Alliance Rubber Advantage Rubber Bands - Size: #117B - 7" Length x 0.1" Width - Stretchable, Elastic - Natural Crepe - 1 Box
27 Stock Available
- Ideal for everyday office use and industrial applications.
- Mid-range natural-latex, rubber content.
- Excellent stretch and a firm hold.
- Sturdier, with a higher tensile strength, than average rubber bands for everyday use.
- Good band count per pound.
Product Details
General Information
| Pack Weight | 1 lb |
| Product Color | Natural Crepe |
| Size Standard | #117B |
| Width | 0.1" |
| Product Name | Advantage Rubber Band |
| Product Line | Advantage |
| Packaged Quantity | 1 / Box |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubberband.com |
| Manufacturer | Alliance Rubber Company |
| Length | 7" |
| Country of Origin | United States |
| Assembly Required | No |
| Application/Usage | Industrial Applications ~ Office ~ Warehouse ~ Home |
Product Information
| Brand | Legamaster |
| Type | Pins/Clips/Fasteners |
Description
This No. 117B rubber band for everyday use offers a mid-range rubber content. Advantage rubber bands are recommended for industrial applications where a sturdy band with higher tensile strength is required. The number count of the rubber bands is approximate.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: ALL00699144 Stock Available
-
Product Code: BSN157431682 Stock Available
-
Product Code: BSN157412146 Stock Available
-
Product Code: BSN1573997 Stock Available
-
Product Code: BSN157371172 Stock Available
-
Product Code: BSN157291761 Stock Available
-
Product Code: ALL37176Stock is Available
-
Product Code: ALL26189Contact Us For Availability
-
Product Code: ALL26165Contact Us For Availability
-
Product Code: ALL2507536 Stock Available
-
Product Code: ALL24185167 Stock Available
-
Product Code: ALL24165Stock is Available
-
Product Code: ALL24145Stock is Available
-
Product Code: ALL21405Stock is Available
-
Product Code: ALL2707542 Stock Available
-
Product Code: ALL2619524 Stock Available
-
Product Code: ALL26185Contact Us For Availability
-
Product Code: ALL24305Stock is Available
-
Product Code: ALL24085Stock is Available
-
Product Code: ALL00700Stock is Available
Alternative Products
Reviews
No Reviews