‹ Prev
Next ›
#32 (3" x 1/8") Advantage Rubber Bands, 1/4 lb. Box
Contact Us For Availability
Non-Returnable
- Ideal for everyday office use and industrial applications.
- Mid-range natural-latex, rubber content.
- Excellent stretch and a firm hold.
- Sturdier, with a higher tensile strength, than average rubber bands for everyday use.
- Good band count per pound.
Product Details
General Information
| Pack Weight | 0.3 lb |
| Product Color | Natural Crepe |
| Size Standard | #32 |
| Width | 0.1" |
| Product Name | Advantage Rubber Band |
| Product Line | Advantage |
| Packaged Quantity | 1 / Box |
| Length | 3" |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubberband.com |
| Manufacturer | Alliance Rubber Company |
| Country of Origin | United States |
| Assembly Required | No |
| Application/Usage | Industrial Applications ~ Office ~ Warehouse ~ Home |
Product Information
| Brand | Alliance Rubber |
| Type | Rubber Bands |
Description
This No. 32 rubber band for everyday use offers a mid-range rubber content. Advantage rubber bands are recommended for industrial applications where a sturdy band with higher tensile strength is required. The number count of the rubber bands is approximate.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: ALL00699197 Stock Available
-
Product Code: BSN157412163 Stock Available
-
Product Code: BSN1573997 Stock Available
-
Product Code: ALL37338Stock is Available
-
Product Code: ALL37336Stock is Available
-
Product Code: ALL37176Stock is Available
-
Product Code: ALL2507526 Stock Available
-
Product Code: ALL21405Stock is Available
-
Product Code: ALL37646Stock is Available
-
Product Code: ALL2707542 Stock Available
-
Product Code: ALL2684540 Stock Available
-
Product Code: ALL25055Stock is Available
-
Product Code: ALL20645Stock is Available
-
Product Code: ALL20335Stock is Available
Alternative Products
Reviews
No Reviews