- Keeps your personal or confidential information safe from prying eyes.
- You'll see the information on your display while people on either side only see a darkened screen.
- Includes your choice of two easy-to-use attachment methods.
- Reversible, matte side reduces glare and reflections.
- Lightweight, thin, frameless design.
- Protects display from dirt, debris and scratches.
- Cleans easily with a soft cloth and water.
- Includes a convenient storage folder that keeps your privacy filter clean while not in use on your device.
- Great for high traffic areas such as airports, airplanes, commuter trains, coffee shops and other public places.
<
>
3M Privacy Filter for 19.5in Monitor, 16:9, PF195W9B Black, Matte - For 19.5" Widescreen LCD Monitor - 16:9 - Scratch Resistant, Fingerprint Resistant, Dust Resistant - Anti-glare - 1 Each
15 Stock Available
Product Details
General Information
| Display Size Supported | 19.5" |
| Display Type Supported | LCD |
| Device Supported | Monitor |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti-glare | Yes |
| Widescreen | Yes |
| Product Color | Black ~ Matte |
| Orientation | Landscape |
| For Device Type | Desktop |
| Dimensions | 431.8 x 236.5mm |
| Colour | Black |
| Anti-Glare | Yes |
| Manufacturer | 3M |
| Privacy Filter | Yes |
| Frameless | Yes |
| Screen Size | 19.5in |
Product Information
| Brand | 3M |
| Type | Screen Filters |
Description
Also Consider
Alternative Products
Reviews
No Reviews
