‹ Prev
Next ›
3M Anti-Glare Filter Clear, Matte - For 21.5" Widescreen LCD Monitor - 16:9 - Scratch Resistant, Fingerprint Resistant, Dust Resistant - Anti-glare - 1 Each
Contact Us For Availability
- Helps reduce glare and mirror-like reflections which makes your screen easier to use in high-glare situations.
- Compatible with most touchscreen displays.
- Removable, re-attachable and easy-to-apply.
- Attaches with optically clear adhesive strips that can easily be applied and reapplied numerous times.
- Lightweight, thin, frameless design.
- No lamination and no bubbles.
- Easy to clean.
- Protects screen against scratches.
Product Details
General Information
| Device Supported | Monitor |
| Anti-glare | Yes |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Size Supported | 21.5" |
| Display Type Supported | LCD |
| Widescreen | Yes |
| Product Color | Clear ~ Matte |
| Orientation | Landscape |
| Product Name | Anti-Glare Filter |
| Width | 18.75" |
| Durability | Scratch Resistant ~ Fingerprint Resistant ~ Dust Resistant |
| Features | Anti-reflective ~ Easy Clean ~ Easy to Apply ~ Easy to Remove ~ Reversible Matte-to-Matte |
| Height | 10.56" |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Manufacturer | 3M |
| Country of Origin | United States |
Product Information
| Brand | 3M |
| Type | Screen Filters |
Description
3M™ Anti-Glare Filters help reduce mirror-like reflections from indoor bright lights to help keep what's on your laptop or monitor clear and visible. 3M™ Anti-Glare Filters diffuse light to reduce glare, are easy to apply, remove, and re-attach numerous times as needed with no lamination or bubbles and are compatible with most touchscreen displays.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: KTKSVL215W24 Stock Available
-
Product Code: STCPRIVSCNMON21Contact Us For Availability
-
Product Code: MMMPF215W9EMStock is Available
-
Product Code: MMMHC215W9BStock is Available
-
Product Code: MMMGF215W9BContact Us For Availability
-
Product Code: BSN2051527 Stock Available
-
Product Code: 3595360Stock is Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews