‹ Prev
Next ›
24X27.5IN BEIGE DESKTOP ANTI-STATIC MAT - TAA - M3013 - ADD A LARGE 24IN X 27.5I
Contact Us For Availability
- Protect sensitive equipment from static damage
- Top technical specifications meet IBM & US military static control standards
- Highest quality static dissipative material-not the ineffective conductive system
- Sits under CPU/VDT and keyboard
- Includes 10ft.(3M) grounding cord
Product Details
General Information
| Product type | Anti static floor mat |
| Product colour | Beige |
| Width | 700 mm |
| Depth | 600 mm |
| Thickness | 2 mm |
| Weight | 810 g |
| Package width | 90 mm |
| Package depth | 615 mm |
| Package height | 90 mm |
| Package weight | 593 g |
Product Information
| Brand | StarTech |
| Type | Desk Mats |
Description
Add a large 24" x 27.5" anti-static mat to your desktop or work station
StarTech.com's Desktop Anti-Static Mat helps you protect your valuable computer equipment from dangerous static electricity. This high quality anti-static mat is constructed from the highest quality static dissipative material, to ensure safe operation of your equipment.
The anti-static mat meets IBM and US military static control standards and measures 24x27.5in - perfect for placement under the CPU/VDT and keyboard.
The StarTech.com Advantage
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews